W 2011 był rokiem sprzedających - wynika z raportu „CMS European M&A Study 2012”

Raport analizuje transakcje M&A na 19 rynkach europejskich w 2011 roku oraz uwzględnia ponad 1350 europejskich transakcji zrealizowanych w latach 2007-2011, w które byli zaangażowani prawnicy CMS. Czwarta edycja raportu została wzbogacona, o tzw. CMS Trend Index, który przedstawia aktualny trend na rynku oraz Sector focus, ukazujący elementy transakcji w podziale na sektory.


Główny wniosek z czwartej edycji raportu jest taki, że w 2011 roku strona sprzedająca dominowała, chociaż były również zauważalne trendy przyjazne dla kupującego –- mówi Marek Sawicki, Partner w Departamencie Transakcji i Prawa Spółek kancelarii CMS Cameron McKenna – Większa była aktywność funduszy private equity, więc sprzedający mogli prowadzić negocjacje w bardziej zdecydowany sposób. Kupujący przywiązywali większą wagę do oceny ryzyka oraz rzetelnej analizy prawno-finansowej (due diligence), niż do uzyskania dużych ustępstw w kwestiach transakcyjnych, jak np. granice odpowiedzialności sprzedającego – dodaje.

Z raportu wynika, że coraz większe uznanie zdobywa tzw. „klauzula zamrożenia ceny” - locked box, (wzrost o 9 punktów procentowych w 2011 r. stosunku do roku poprzedniego), która zobowiązuje obie strony do utrzymania niezmiennej ceny w czasie, przy założeniu, że od daty, na którą sporządzono ostatnie sprawozdanie finansowe nie doszło do tak zwanych niedozwolonych wypłat ze spółki (np. z tytułu dywidendy oraz różnego rodzaju należności na rzecz sprzedających). Stosowanie tej klauzuli wskazuje na większą stabilność rynku M&A w 2011 roku i była często stosowana szczególnie w sektorze TMT (wzrost o 34 punkty procentowe) oraz Consumer Products (wzrost o 20 punktów procentowych) – mówi Marek Sawicki – Należy się spodziewać, że w transakcjach o dużej wartości, popularność tego rodzajów zapisów będzie istotnie rosła – dodaje.

W 2011 roku, podobnie jak w poprzednich latach, korekta ceny na podstawie kapitału obrotowego była jednym z popularniejszych mechanizmów stosowanych w M&A i została odnotowana w 26% transakcjach zbadanych przez CMS.

W przypadku narzędzi ochrony sprzedającego, popularnymi rozwiązaniami stosowanymi w Europie Środkowo-Wschodniej w 2011 roku okazały się „de minimis” (wzrost 11 punktów procentowych) oraz „basket” (wzrost o 16 punktów procentowych)

Wzrost zainteresowania klauzulami „de minimis” i „basket” mogą świadczyć o większej świadomości stron i braku chęci wdawania się w spory o często niewielkiej wartości – mówi Marek Sawicki.


Pozostałe wnioski wynikające z analizy transakcji M&A na rynku w 2012 roku: